Atopówka – jak sobie radzić w domu?

hair-1462984_960_720

Atopowe zapalenie skóry dotyka sporą część z nas. Swędząca, zaczerwieniona i przesuszona skóra potrafi mocno dokuczyć i efektownie zniszczyć w nas pewność siebie. Okazuje się, że można jednak na kilka domowych sposobów trochę ją załagodzić, tym samym ułatwiając sobie jej leczenie.

Mając potocznie zwaną „atopówkę”, nie czujemy się komfortowo we własnej skórze. Czerwone, suche plamy na twarzy, rękach czy nogach są nie do zniesienia. Dlatego właśnie warto sobie pomóc i stosować się do kilku rad, które mogą nam ułatwić funkcjonowanie z tym schorzeniem oraz wspomóc jego leczenie.

Co możemy zrobić same, by załagodzić objawy atopowego zapalenia skóry? Jak radzić sobie w domu?

mydło hipoalergiczne do mycia skórySelekcjonuj kosmetyki do mycia

Jeśli cierpisz na chorobę atopową, musisz wiedzieć, że nie każdy środek myjący nadaje się do Twojego rodzaju skóry. Jeśli będziesz korzystać z popularnych kosmetyków, które zawierają w swoim składzie detergenty, możesz mieć pewność, że choroba będzie nawracać i powodować jeszcze większe spustoszenie w Twojej skórze. Pamiętaj, że to, czym się myjesz, wchłania się w Twoją skórę i ma wpływ na jej zdrowie oraz wygląd.

Wybieraj więc kosmetyki hipoalergiczne, natłuszczające i nawilżające. Dobrą opcją mogą tu być wszelkiego rodzaju naturalne żele do mycia na bazie olejków.

Używaj odpowiednich kremów nawilżających i odżywiających

Skóra z atopówką cały czas wymaga od nas pielęgnacji i regeneracji. Zarówno zima jak i lato mogą źle oddziaływać na nasz naskórek, wystawiając go na przeróżne, negatywne warunki atmosferyczne. Trzeba więc pamiętać o tym, by nasza skóra zawsze była odżywiona i dobrze nawilżona.

Należy stosować do tego balsamy na bazie biolipidów lub kremy, które nie tylko nawilżą naszą skórę, ale również zbudują wokół niej otoczkę ochronną, która nie pozwoli czynnikom zewnętrznym na ingerencję w skórze. Warto wybierać wyłącznie preparaty hipoalergiczne.

Jedz mądrze – to też ma wpływ!

Mówi się, że „jesteś tym, co jesz”. W kontekście atopowego zapalenia skóry to porzekadło również się sprawdza. Trzeba pamiętać, że jedzenie, które zawiera dużo alergenów nie działa na naszą korzyść. Jeśli więc mimo odpowiedniej pielęgnacji i higieny skóry wciąż masz duże problemy z czerwonymi, suchymi i swędzącymi plamami – pomyśl o zmianie swojej diety. Niektórzy dietetycy oraz alergolodzy zauważają, że należy głównie zrezygnować z produktów nabiałowych, które zawierają laktozę – a więc z serów, mleka, śmietany czy twarożków.