Co najbardziej niszczy nasze zęby?

woman-674977_960_720

Zdrowy, piękny i śnieżnobiały uśmiech to coś, co chciałby mieć każdy z nas. Okazuje się, że wizyty u dentysty mogą nie wystarczyć, jeśli pozwalamy sobie na rzeczy, które mają tragiczny wpływ na stan naszego uzębienia. Dziś zastanowimy się, co tak niekorzystnie działa na nasze zęby.

Mycie zębów, regularne wizyty u dentysty – mogą nie pomóc, jeśli katujemy nasze zęby. Trzeba wiedzieć, że niekorzystny wpływ na stan zębów może mieć wiele substancji. Jakich?

Słodkie napoje – zmora dla zębów

Naszą listę otwierają mocno słodzone, gazowane napoje, które w sposób dobitny niszczą szkliwo. Wszystko to przez zawarty w nich cukier. Jeśli więc mamy możliwość zamienienia słodkiego napoju na wodę z owocami – róbmy to. Nasze zęby na pewno będą nam wdzięczne.

Palenie papierosów – zło w postaci dymu

O negatywnym wpływie papierosów na zęby chyba nie trzeba nikomu opowiadać. Szkliwo robi się żółte, korzenie słabe, nasz oddech pozostawia wiele do życzenia. Wreszcie palenie może skutkować nawet wypadaniem zębów! Chyba nie warto tak się truć?

cukierki niszczą zębySłodycze – działają podobnie jak napoje, ale z różnicami

Słodycze niszczą zęby głównie poprzez słodkie substancje w nich zawarte (cukier itp.). Jednak sposób ich działania mocno różni się od działania napojów słodzonych i gazowanych. Trzeba pamiętać, że napoje są o tyle niebezpieczne, że potrafią dotrzeć do każdej nawet najmniejszej szczeliny miedzy naszymi zębami. Z czekoladkami, cukierkami, lizakami i batonikami jest trochę inaczej. One zagrażają nam inaczej. Zazwyczaj są twarde i musimy je pogryźć. Przez to narażamy nasze zęby dodatkowo na złamanie lub ukruszenia.

Zła higiena jamy ustnej – tak!

Na liście zawieramy również nieumiejętne „dbanie” o zęby. Polacy zdecydowani zbyt rzadko chodzą do dentystów, za krótko szczotkują zęby, używają do tego niedobranych do ich typów szkliwa past, nie myją zębów po każdym posiłku, a w dodatku zwlekają z naprawą zniszczonych zębów. A skutkuje to przecież stanami zapalnymi i chorobami innych – jeszcze zdrowych zębów.